Pergola aluminiowa – co to takiego?
Pergola to jedno z najprostszych, znanych od setek lat sposobów zagospodarowania użytkowego ogrodu, czy tarasu, bez konieczności rujnowania budżetu. Z pewnością jest to praktyczne i efektowne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie relaks na świeżym powietrzu. Początkowo pergola była bardzo prostą drewnianą konstrukcją stanowiącą idealną podstawę dla roślin pnących, które wzrastając, okalały pergolę. W efekcie tworząc zarówno widowiskową prezencję, jak i pożyteczny skutek – dawała przyjemny cień.
Decydując się na pergolę tarasową lub pergolę ogrodową mamy dzisiaj do dyspozycji masę możliwości i materiałów. Jednym z najczęściej wybieranych surowców wykorzystywanych do budowy pergoli ogrodowej czy tarasowej, jest aluminium.
Czym jest ogród zimowy?
Ogród zimowy to konstrukcja, która w znacznej części składa się ze szkła (wypełniającego przestrzenie ścian oraz dachu/sufitu) lub rzadziej plexi oraz drewna, metalu lub tworzywa sztucznego (odpowiadających za szkielet obiektu). Ogród zimowy ma dwie podstawowe zalety – służy do uprawy różnorodnych roślin i doskonale sprawdza się jako przestrzeń do spędzania czasu.
Określenie „ogród zimowy” bardzo często jest stosowane zamiennie z „oranżerią”. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją pewne różnice pomiędzy tymi przestrzeniami. Pierwszą z nich jest lokalizacja – ogrody zimowe znacznie częściej są dobudowywane do już istniejących budynków, natomiast oranżerie są przeważnie obiektami wolnostojącymi. Drugim aspektem jest ogrzewanie – ogrody mogą być w nie wyposażone, ale oranżerie są tego pozbawione.
Ogród zimowy a pergola – podstawowe różnice
Największą różnicą między ogrodem zimowym a aluminiową pergolą jest ich funkcjonalność. Pergola jest typowym obiektem sezonowym przeznaczonym do wypoczynku wiosenno-letniego. Ogród zimowy jest natomiast dodatkowym pomieszczeniem w domu, z którego korzysta się przez cały rok. Kolejną różnicą jest kwestia pozwoleń budowlanych. Pergole nie wymagają dodatkowych dokumentów zezwalających na postawienie konstrukcji. Ogrody zimowe, które liczą powyżej 35 m2 już tak. Ostatnią różnicą, o której warto wspomnieć, jest sama konstrukcja. Z racji tego, że pergole są zadaszeniem tarasu, stawia się je na lekkiej aluminiowej konstrukcji. Ogrody zimowe to integralne części domu, więc wymagają solidnych konstrukcji aluminiowych w połączeniu z odpowiednim oszkleniem.
Pergole będą idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie dysponują odpowiednią powierzchnią do aranżacji ogrodu zimowego. Szklany dach pergol pozwoli przedłużyć letni sezon, doświetlić pomieszczenia w domu i zwyczajnie cieszyć oko właścicieli. Ogrody zimowe to z kolei dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie obcowanie z naturą przez większą część roku, niezależnie od pogody.
Aluminiowa pergola czy ogród zimowy – konstrukcja
Ogród zimowy najczęściej jest wykonany z PCV, aluminium lub drewna egzotycznego i zespolony szkleniem. Istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod tak masywną konstrukcję, a także należy zwrócić uwagę, aby nigdy nie zespalać konstrukcji bezpośrednio do warstwy ocieplenia, a do ściany budynku.
Dobrej jakości aluminiowa pergola na tarasie, to naprawdę mocarna instalacja. Niektóre konstrukcje mogą ważyć nawet 1 tonę, dlatego niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża do montażu. Dzięki temu cała pergola będzie stabilna i przetrwała nawet największe wichury czy ulewy.
Ogród zimowy czy pergola tarasowa – dachy
Dach ogrodu zimowego skonstruowany jest zazwyczaj ze szkła. I tutaj mogą pojawić się pewne zagrożenia związane z ryzykiem uszkodzenia tj. spadającym drzewem, gradem itp. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby szkło było hartowane lub laminowane. Szklany dach oczywiście stanowi świetną ochronę przed deszczem, ale co w kwestii słońca? W słoneczne dni, gdzie promienie padają bezpośrednio na szybę, wewnątrz tworzy się szklarnia, a temperatury sięgają niemal afrykańskiego klimatu. Kolejnym elementem jest utrzymanie czystości szklanego dachu ze względu na trudny dostęp, a także na sam charakter szyb oraz widoczne zabrudzenia czy zacieki. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że dach ogrodu zimowego jest stały, nie można go otworzyć i przewietrzyć pomieszczenia.
Dach pergoli tarasowej, podobnie jak cała konstrukcja, jest wykonany z aluminium. Pełni zarówno funkcję przeciwdeszczową, jak i przeciwsłoneczną. Jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne, a także na obciążenia śniegiem. Jeśli konstrukcja będzie wyposażona w ruchome lamele, obracające się pod dowolnym kątem, możemy sterować dopływem światła słonecznego oraz regulować dopływ świeżego powietrza. Ta funkcja umożliwia łatwy dostęp do górnej części dachu, co zapewnia łatwość czyszczenia.
Aluminiowa pergola czy ogród zimowy – ściany
W ogrodzie zimowym ściany z założenia są wykonane ze szkła. Niewątpliwą ich zaletą jest nieograniczony widok na ogród i dobre doświetlenie. Wadą natomiast może okazać się działanie czynników zewnętrznych, szczególnie nagrzewanie się wnętrza od słońca. Wysokiej temperaturze w ogrodzie zimowym możemy przeciwdziałać, przewidując możliwie dużo otwieranych segmentów szklanych, montując rolety, instalując system wentylacji, czy nawet klimatyzację. Większą część tych rozwiązań musimy przewidzieć i zamontować już podczas budowy samego ogrodu.
W odróżnieniu od ogrodu zimowego pergola pozostawia znacznie więcej możliwości zabudowy bocznych ścian, a co za tym idzie, ochrony przed chłodem i słońcem. Istotny jest fakt, że w większości przypadków decyzję o montażu bocznych osłon możemy odłożyć w czasie. Do wyboru mamy osłony otwierane poziomo i pionowo, wykonane z szerokiej gamy materiałów – materiałowe screeny, szklane ściany, przesuwne panele, wypełnione drewnem, tkaniną lub aluminiową siatką. Co więcej, możemy w jednej pergoli połączyć kilka opcji np. szklane panele, które zapewnią ochronę przed zimnem i wiatrem, z materiałowymi screenami, chroniącymi przed słońcem i zapewniającymi prywatność.
Ogród zimowy czy pergola całoroczna – komfort termiczny
Ogród zimowy wyposażony w stały system ogrzewania z pewnością będzie bardziej komfortowy zimą niż pergola. Choć i w tym przypadku, przy wykorzystaniu bocznych osłon oraz grzejnika, możemy swobodnie korzystać z pergoli, szczególnie biorąc pod uwagę łagodne zimy ostatnich lat. Nieporównywalny jest także koszt montażu i użytkowania ogrzewania – tu zdecydowanie przewagę zyskuje pergola.
Sytuacja odwraca się latem – ogród zimowy będzie wymagał znacznie więcej zabiegów w celu utrzymania w nim komfortowej temperatury niż pergola. W przypadku pergoli nie musimy się martwić o odpowiednią wentylację, swobodnie regulujemy dopływ słońca i korzystamy w pełni z zalet bycia na świeżym powietrzu, a gdy pogoda się pogorszy, mamy do dyspozycji boczne osłony.
FAQ:
- Pergola czy ogród zimowy – co wybrać?
Zarówno pergola bioklimatyczna, jak i ogród zimowy mają wiele zalet, ale różnią się funkcjonalnością i specyfikacją. Pergola na taras charakteryzuje się jednak zdecydowanie większymi możliwościami w kwestii projektu, montażu, czy dostosowania do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.
- Aluminiowa pergola czy ogród zimowy – co droższe?
Inwestycja w pergolę aluminiową czy ogród zimowy to bardzo podobny wydatek. Różnice mogą pojawić się w przypadku późniejszych kosztów utrzymania i być wyższe dla właścicieli ogrodów zimowych, głównie za sprawą ogrzewania, klimatyzacji, dodatków w postaci rolet dachowych oraz konserwacji.
- Czym się różni aluminiowa pergola od ogrodu zimowego?
Podstawową różnicą między ogrodem zimowym a pergolą jest ich funkcjonalność. Pergola jest obiektem sezonowym przeznaczonym do wypoczynku wiosenno-letniego, natomiast ogród zimowy jest dodatkowym pomieszczeniem w domu, z którego korzysta się przez cały rok.