Ogromną popularność zdobył już w XVI wieku i cieszy się nią do dziś. Ganek, bo o nim mowa, jest zazwyczaj elementem willi podmiejskich, oddziela dom od ulicy lub ogródka. Ze względu na zadaszoną konstrukcję, doskonale chroni drzwi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr. W najbardziej podstawowej wersji to przybudówka często ze schodami, która jest wejściem do budynku, a czasem pełni również funkcje przedpokoju. Ganek może pełnić także funkcję tarasu czy zimowego ogrodu – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Niezależnie od formy i funkcji, ze względu na wysokie wartości praktyczne i wizualne, ganek przed domem jest częstym rozwiązaniem stosowanym również w nowym budownictwie. Ganek z kamienia czy też ganek drewniany to piękna ozdoba budynku. Sprawdźmy, czego potrzebujemy i jakie są etapy budowy ganku.
Jakie zadaszenie nad ganek wybrać?
Jedną z podstawowych funkcji ganku jest ochrona przed deszczem, śniegiem czy gradem. Aby było to możliwe, niezbędny jest daszek. Przy budowie zadaszenia nad gankiem najlepiej zdecydować się na mocno spadzistą bądź lekko nachyloną formę dachu pozwalającą na swobodny spływ wody. Można pokryć go tym samym materiałem, co dach całego domu, lecz nie zawsze jest to konieczne. Dobrym pomysłem będą zadaszenia z poliwęglanu.
Dobrze dobrany daszek to jednak dopiero połowa sukcesu. Chcąc uniknąć bezwładnego spływania wody po ścianach ganku, warto zainwestować w fartuchy z blachy. Nie można zapomnieć o rynnach, które zapobiegną przedostawaniu się „deszczówki” na ściany i grunt wokół domu.
Jeśli zależy nam na tym, by ganek przy domu pozwalał na korzystanie z niego w okresie zimowym, warto pomyśleć o jego ociepleniu. Jest to ważne nawet wtedy, gdy nie myślimy o ogrzewaniu przybudówki. Ocieplenie zapobiegnie kondensacji pary wodnej i zminimalizuje ryzyko, że zimą utracimy ciepłe powietrze z domu.
Podest do ganku
Trudno wyobrazić sobie ganek bez podestu. Jego wysokość powinna być uzależniona od poziomu piętra 0, z którym tworzy jedną płaszczyznę. Podest zazwyczaj wykonywany jest z betonu lub żelbetonu, usadowiony na specjalnie przygotowanym fundamencie i wykończony wedle uznania właścicieli. Dominującymi materiałami są zazwyczaj ceramika bądź kamień. Dobrym pomysłem przy tworzeniu podestu jest ocieplenie. Wówczas jeśli zechcemy w przyszłości zabudować ganek, nie będziemy musieli zmieniać jego konstrukcji.
Ściany do ganku – jakie postawić?
Jeśli zależy nam na zabudowie ganku ścianami, będziemy musieli wybrać materiał, z którego je wykonamy. Dobrym, często praktykowanym pomysłem, jest płynna kontynuacja dotychczasowej konstrukcji, czyli posłużenie się tymi samymi produktami, których użyliśmy przy budowie domu. Ściany murowane nie powinny być cieńsze niż 15 centymetrów plus warstwa ociepleniowa. Na etapie budowy nie zapominajmy o ewentualnych oknach – najlepiej wybrać dokładnie te, których używamy w całym domu.
Innym popularnym materiałem do zabudowy ganku jest drewno. Jedynym warunkiem, w przypadku wyboru naturalnej opcji, jest odpowiednie przygotowanie materiału – nie obejdzie się bez strugania, impregnacji oraz malowania. Często spotykane są także ściany szklane, które tworzą nowoczesny ganek.
Jak dobudować ganek do starego domu?
Wielu posiadaczy starych domów zastanawia się, jak zrobić ganek przed domem, który istnieje. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie nie trzeba na ten cel posiadać pozwolenia na budowę. Warto jednak rozważyć zatrudnienie architekta, który będzie wiedział najlepiej, na co w naszym przypadku zwrócić uwagę, stawiając ganek. Projekty przez niego wykonane na podstawie konstrukcji istniejącego budynku z pewnością będzie pasował stylistycznie do reszty domu. Doradzi, jakie materiały wybrać, by pasowały do całości: zadaszenie, podest, ściany.
Pod budowę ganku należy wykonać także fundamenty – jeśli dom jest podpiwniczony, konieczne jest sprawdzenie, czy konstrukcja ganku nie będzie wpływała na ściany piwnicy. Warto też pomiędzy ścianami i fundamentami ganku a domu zostawić szczelinę dylatacyjną wypełnioną elastycznym surowcem. Ma to znaczenie, kiedy dom jest co najmniej kilkuletni i zakończyła się faza jego osiadania.
Masz dom i zastanawiasz się nad dobudową ganku? Nie wahaj się. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany ganek podkreśli nowoczesny lub tradycyjny styl budynku i z pewnością doda mu uroku, będąc też bardzo funkcjonalną przestrzenią użytkową.