Przepisy prawne związane z zadaszeniem balkonu
Zgodnie z par. 14a ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, na budynku mieszkalnym wielorodzinnych możliwe jest zainstalowanie urządzenia związanego z użytkowaniem budynku lub mieszkania. Ustawa dotyczy takich elementów jak: rolety, żaluzje, kraty, loggie oraz balkony. Z kolei według art. 29 ust. 3 i 4 Prawa budowlanego instalacje urządzeń o wysokości powyżej 3 metrów na obiektach budowlanych, które stanowią lub nie stanowią całości techniczno-użytkowej, wymagają zgłoszenia elementu administracji architektoniczno-budowlanej.
Informacje związane z montażem daszków nad balkonem
To, jak będzie przebiegał sam montaż zadaszenia, zależy przede wszystkim od rodzaju zakupionego wcześniej daszku. W przypadku gotowych daszków, przeznaczonych do samodzielnego montażu, producenci wraz z niezbędnymi materiałami konstrukcyjnymi decydują się na dołączenie instrukcji instalacji. Ponieważ każdy krok montażu jest szczegółowo opisany, instrukcja jest świetnym sposobem na bezproblemową i szybką pracę.
Budowanie zadaszenia balkonu z materiałów kupowanych osobno jest bardziej skomplikowanym procesem – konieczna jest wiedza na temat solidnych materiałów, które wytrzymują trudne warunki atmosferyczne. W tym celu warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przedstawią najlepsze rozwiązania.
Jak zrobić daszek na balkonie w bloku?
W budynkach wielorodzinnych dodatkowe zadaszenie balkonu może nadmiernie obciążyć konstrukcję, prowadząc do zniszczeń. Z tego względu, aby przystąpić do instalacji, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, które wiąże się z przejściem standardowej procedury w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym.
Wykonując zadaszenia balkonów znajdujących się na ostatnim piętrze, należy pamiętać o tym, że element musi pasować do fasady budynku. Kolejną istotną kwestią jest solidna budowa, z pewnością solidniejsza niż na pierwszym piętrze. Na wysokości zadaszenie nie jest przed niczym chronione np. przed silnym wiatrem, dlatego jest o wiele bardziej narażony na uszkodzenia. Zadaszenie na ostatnim piętrze w bloku nie może być również mocowane od góry.
Jak zrobić zadaszenie balkonu w domu jednorodzinnym?
Zadaszenie balkonu w domu jednorodzinnym jest najczęściej opracowywane wraz z dużym, generalnym remontem lub jeszcze w czasie budowy budynku. Dzięki temu architekt lub projektant biorą pod uwagę parametry technicznie domu. Oczywiście montaż zadaszenia może również odbywać się jako samodzielna praca – taki remont w budynku jednorodzinnym wciąż jest bezpieczny ze względu na, chociażby mniejsze obciążenie i bardziej zwartą konstrukcję niż w przypadku budynku wielorodzinnego.
Zadaszenie balkonu w domu jednorodzinnym, zarówno na tarasie jak i balkonie parterowym, daje więcej możliwości niż na piętrze w bloku. Podstawową kwestią w instalacji zadaszenia jest wymiar, ciężar oraz rodzaj zadaszenia. W tym przypadku nośność balkonu nie jest żadnym ograniczeniem, dlatego wybór daszku może paść na cięższe konstrukcje.
Od czego zależy sposób zadaszenia balkonu?
Przed wyborem materiału na zadaszenie powinniśmy ocenić warunki towarzyszące balkonowi. Możemy wyróżnić kilka czynników, od których zależy wybór zadaszenia:
- wielkość balkonu – znacznie większe możliwości są w przypadku dużych balkonów,
- możliwości aranżacyjne – istotna jest tutaj bryła budynku oraz możliwości przymocowania zadaszenia do „dachu” balkonu,
- potrzeby – inne zadaszenia będą spełniały funkcję ochrony przed słońcem, a inne zapewniały intymną atmosferę,
- ekspozycja balkonu – warto zwrócić uwagę na podatność na wiatr i słońce.
Z czego zrobić zadaszenie balkonu?
Na zadaszenie balkonu możemy wykorzystać różne materiały oraz gotowe produkty. Do najchętniej stosowanych rozwiązań zaliczamy:
- markizy – dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu dopasujemy je do każdego rodzaju balkonu, a nawet tarasu, a każdy z modeli efektywnie chroni przed słońcem i deszczem,
- parasole – jest to sprawdzony sposób na wolnostojące zadaszenie balkonu, z czego na średniej wielkości balkonach świetnie sprawdzi się łamany parasol, natomiast na bardzo małych balkonach dobrym wyborem będzie parasol jednostronny,
- drewno – wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie drewnianego zadaszenia z wykorzystaniem impregnowanych i pomalowanych kawałków drewna w odpowiednim kształcie i wielkości, które będą pasować do elewacji budynku,
- szkło – w tym przypadku najlepszym wyborem będzie szkło hartowane,
- aluminium – lekki i odporny na uszkodzenia materiał, jednak należy pamiętać, że aluminiowe zadaszenie balkonu nie przepuszcza światła,
- polimetakrylan metylu (plexi) – materiał przepuszcza światło i chroni przed deszczem oraz wiatrem, a przy tym jest łatwy do czyszczenia i niedrogi, ale niezbyt odporny na uszkodzenia mechaniczne.
FAQ:
- Ile kosztuje zadaszenie balkonu?
Zadaszenie balkonu jak i zadaszenie tarasu nie jest określone jedną sumą. Końcowa cena wykonania zależy przede wszystkim od rodzaju, rozmiaru oraz materiału zadaszenia. Najtańszym rozwiązaniem będzie lekkie zadaszenie balkonu: moskitiery i przesłony materiałowe.
- Czy zadaszenie balkonu wymaga zgłoszenia?
Zadaszenie balkonu jest możliwe bez wcześniejszego zgłoszenia, jeśli zinterpretujemy budowę jako remont. Jeśli zadaszenie tarasów zostanie uznane za przebudowę budynku mieszkalnego, konieczne jest zgłoszenie budowy.
- Czy warto wykonać zadaszenie balkonu?
Daszek na balkonie przyczynia się do poprawy komfortu jego użytkowania. Odpowiednie zadaszenie balkonu pozwoli cieszyć się świeżym powietrzem niezależnie od warunków atmosferycznych.