Czym jest zadaszenie tarasu?
Zadaszenie tarasu ma jeden, podstawowy cel – zabezpieczać przestrzeń znajdującą się pod spodem przed większością zupełnie różnych warunków pogodowych, w tym przed:
- deszczem,
- śniegiem,
- wiatrem,
- gradobiciem,
- zbyt silnymi promieniami UV.
Wszystkie powyższe warunki atmosferyczne skutecznie zmniejszają radość wynikającą z wypoczynku, gdy np. na głowę pada zbyt intensywne światło słoneczne, podczas gdy inne zupełnie likwidują możliwość relaksu na podwórku, np. w trakcie opadów deszczu. Nie dla wszystkich widok kropel spadających z nieba jest jednak na tyle decydującym czynnikiem, aby zrezygnować z wypoczynku na rzecz zamknięcia się w czterech ścianach. Jest nim z całą pewnością możliwość przemoknięcia i związany z tym dyskomfort.
Zadaszenie tarasu z drewna czy z jakiegokolwiek innego materiału po prostu się opłaca, gdyż w efekcie można pod nim wypocząć nawet wtedy, gdy dookoła nas trwa prawdziwa ulewa. Co więcej – relaks na zewnętrznej strefie wypoczynkowej zupełnie osłoniętej od deszczu czasami jest niezwykle przyjemne i stwarza atmosferę nieporównywalną z czymkolwiek innym. Warto zatem zdecydować się na aluminiowe czy drewniane zadaszenie tarasu – jak je jednak zrobić samodzielnie? Jest kilka rozwiązań.
Konstrukcja zadaszenia tarasu – czy to się opłaca?
Jak zrobić zadaszenie tarasu? Wbrew pozorom całkiem prosto. Wystarczy zakupić kilka najpotrzebniejszych materiałów, takich jak poliwęglan (komory lub lity) oraz wsporniki wykonane z drewna lub aluminium, a także mieć przy sobie kilka standardowych, najpotrzebniejszych elektronarzędzi. Niezbędna z całą pewnością okaże się wiertarka do wiercenia otworów pod wkręty, a także wkrętarka, którą z kolei można z łatwością skręcić kilka elementów ze sobą.
Czasami niezbędne okażą się także niektóre rośliny, szczególnie gdy zdecydujesz się na konstrukcję przypominającą pergolę. Wówczas warto postawić na bluszcz – doskonale się pnie po konstrukcji nośnej, a także winorośl oraz inne rośliny przypominające pnącza. W tym przypadku jednak musimy mieć na uwadze fakt, że przez przestrzeń pomiędzy roślinami – nawet mimo pozornie ich bardzo ścisłego osadzenia – będzie dostawać się woda. Ten fakt powinien uwzględniać każdy projekt zadaszenia tarasu.
Jak zrobić zadaszenie tarasu samodzielnie?
Stałe zadaszenie tarasu ma to do siebie, że nie trzeba go rozkładać w razie potrzeby i składać, gdy chcemy wypocząć pod gołym niebem. Jest zatem bardziej bezobsługowe i znacznie wygodniejsze na co dzień niż modele składane, o których rozłożeniu należy pamiętać w razie wystąpienia złej pogody.
- Jak zrobić zadaszenie tarasu krok po kroku z własnych materiałów?
Zadaszenie tarasu z każdego materiału wymaga przede wszystkim jego zakupu. Największą popularnością na dach cieszy się poliwęglan – tworzywo do złudzenia przypominające szkło hartowane, różni się od niego przede wszystkim niższą wagą, lecz także wyższą trwałością i w zasadzie identyczną przejrzystością. W rezultacie jego montaż jest znacznie prostszy, a także mniej obciążający dla konstrukcji. Z takiego pokrycia dachowego warto korzystać w przypadku, gdy chcemy stworzyć nowoczesne zadaszenie tarasu, lecz także proste w montażu. Najpierw należy osadzić wsporniki na elewacji, najlepiej za pomocą długich i mocnych kotew, po czym zaplanować konstrukcję pod płyty poliwęglanowe, a w ostatecznym rozrachunku zamocować je za pomocą odpowiednio długich wkrętów. Warto pamiętać o zachowaniu dylatacji pomiędzy elementami konstrukcyjnymi w taki sposób, aby zadaszenie mogło prawidłowo spełniać swoją funkcję w zależności od pogody.
- Jak wykonać zadaszenie tarasu z gotowych daszków?
To znacznie prostsze rozwiązanie. W tym przypadku odpowiedź na pytanie, jak zrobić zadaszenie tarasu krok po kroku, sprowadza się jedynie do wykonywania po kolei wszystkich czynności wyszczególnionych w instrukcji instalacji. W firmie Metal-Gum są niezwykle precyzyjne i szczegółowe, dlatego z całą pewnością pomogą w procesie instalacji, a nie okażą się przeszkodą, jak w przypadku wielu producentów niższej klasy.
Cała praca sprowadza się do tego, aby połączyć ze sobą poszczególne podzespoły, w tym listwy oraz płyty poliwęglanowe i uszczelki, po czym zamontować je na wspornikach kompozytowych bądź aluminiowych, wykorzystując w tym celu kotwy o długości nawet 10 cm.
Czy z zadaszenia tarasu dobrze się korzysta?
Zdecydowanie tak – nowoczesne zadaszenia tarasu mają to do siebie, że skutecznie chronią meble ogrodowe, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i doskonale sprawdzą się u osób, które preferują wypoczynek na świeżym powietrzu. Co więcej, samodzielne wykonanie zadaszenia – zarówno z materiałów powierzonych przez naszą firmę, jak i tych zakupionych samodzielnie, jest bardzo prosty. W efekcie można użytkować wykonany przez siebie zadaszony taras w trakcie każdej pogody, istotne jest jednak prawidłowe pokrycia dachowe, które powinno pasować do wielkości konstrukcji oraz jej sposobu instalacji.
FAQ:
- Jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?
Nic prostszego – wystarczy zakupić gotowe elementy w sklepie Metal-Gum bądź spróbować swoich własnych sił i stworzyć daszek do samodzielnego montażu na podstawie przedmiotów dostępnych w sklepach budowlanych.
- Warto kupić gotowe zadaszenie tarasu?
Zdecydowanie tak! Dla niektórych osób każda odpowiedź na to, jak wykonać zadaszenie tarasu, jest na tyle trudna, że niewiele osób decyduje się na ten proces. Warto kupić gotowe moduły i przeprowadzić ich instalację za pomocą dołączonych do zestawu elementów montażowych.
- Budowa zadaszenia tarasu – z drewna, aluminium czy z kompozytu?
Jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu? Należy zacząć od wyboru prawidłowego materiału. Niektórzy sięgają po drewno – naturalne, lecz dość kosztowne i wymagające w kwestii montażu, a inni po aluminium, które charakteryzuje się niższą wagą, lecz podobną trwałością. Jeszcze popularniejszy jest kompozyt – tworzywo sztuczne, które jest jeszcze lżejsze, a odporne na wszystkie warunki atmosferyczne.