Czym jest pleksi?
To całkowicie przezroczyste i bezbarwne tworzywo sztuczne zbudowane z PMMA – polimetakrylanu metylu. Jej właściwa nazwa handlowa to szkło organiczne bądź szkło akrylowe. Powstaje poprzez proces polimeryzacji rodnikowej i anionowej. Później przychodzi etap obróbki termoplastycznej. Możliwe jest również wytłaczanie jej przez ustnik.
Jakie zalety ma daszek z pleksi?
Cechuje się błyszczącą i równą powierzchnią, lecz występuje także w formie matowej. Pleksi to dobra alternatywa dla tradycyjnego szkła – nie tłucze się, a jej cena jest niższa. To też stosunkowo lekkie, choć na tyle sztywne tworzywo, aby bez problemu poddać je obróbce i wyciąć pożądane kształty. Ponadto wyróżnia się wysoką odpornością na zjawiska atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, śnieg, a nawet duży mróz.
Zadaszenia z pleksi a ekspozycja na słońce
Szkło akrylowe nie przepuszcza szkodliwego dla zdrowia promieniowania słonecznego – ma silny filtr UV. Należy jednak liczyć się z tym, iż pleksi wystawiona na ciągłe światło słoneczne może zmieniać swój wygląd. Początkowo zatraci swoją przezierność, by później ukazały się na niej żółte plamy. Dlatego też zawsze warto przemyśleć, gdzie dokładnie umieścimy daszek z pleksi.
Pomimo to istnieją sposoby, aby zachować jej nieskazitelną przezroczystość. Zgodnie z Twoimi potrzebami raz na jakiś czas wykonuj polerowanie. Zrobisz to sam, przy wykorzystaniu pasty polerskiej i odpowiednio dobranego do tego zabiegu rodzaj papieru. Jeśli jednak Twój daszek z pleksi na świeżym powietrzu wymaga głębszej interwencji, z pomocą przyjcie Ci palnik acetylowo-tlenowy. W ten sposób zadaszenia z polimetakrylanu metylu posłuży wszystkim domownikom przez długie lata.
Jeśli nie posiadasz doświadczenia w takich czynnościach, warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w konserwacji tego typu konstrukcji.
Daszek z pleksi na taras... i nie tylko!
Balkon to nie jedyna możliwość wykorzystania pleksi. Wiele osób tego typu daszki stosuje w różnych miejscach na świeżym powietrzu. Często jest to ogród, weranda, schody czy wejście do garażu lub domu. Jednak szkło akrylowe znajduje swoje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.
Jego bogate właściwości pozwalają na tworzenie okien statków i samolotów. Pleksi używa się jako element elewacji budynków i zamiennik szkła w drzwiach. Jest również osłonką kabli światłowodowych. Niewiele osób wie, że produkuje się z niej ekrany przeciwhałasowe, inaczej nazywane akustycznymi. Stawia się je wzdłuż ruchliwych dróg, sąsiadujących z budynkami mieszkalnymi czy lasami.
Jak dbać o daszki z pleksi?
Przy dobrych warunkach atmosferycznych raz na jakiś czas wystarczy regularnie zbierać z niego kurz zmiotką lub delikatną szmatką oraz umyć lekko ciepłą wodą. Jej temperatura nie może jednak przekraczać 25°C. Zwróć również uwagę na detergenty – jeśli nie posiadasz w domu specjalnego płynu antystatycznego do szkła akrylowego, wystarczy użyć zwykłego mydła. Uważaj na silne środki, ponieważ kontakt z takimi substancjami jak popularny aceton, chloroform czy octan etylu, prowadzi do rozpuszczenia pleksi.
Jeśli powierzchnia Twojego zadaszenia jest zbyt duża i nie masz dostępu do niej całej, należy wspomóc się myjką ciśnieniową. Pamiętaj jednak, że korzystanie z takiego sprzętu wymaga dokładnego przeczytania instrukcji, aby nie uszkodzić pleksi.
Płyty z poliwęglanu komorowego a pleksi – różnice
Bardzo często te dwa tworzywa są mylone przez klientów ze względu na swój podobny wygląd zewnętrzny. Jednak ich właściwości fizyczne są zupełnie inne. Zadaszenie z poliwęglanu komorowego jest cięższe i bardziej wytrzymałe niż daszki wykonane z pleksi. Jednak cechuje je o wiele mniejsza przezierność, czyli przepuszczają mniej światła. Występują również w ograniczonych wersjach kolorystycznych. W naszym sklepie posiadamy natomiast całkowicie bezbarwne i delikatnie złamane brązowym odcieniem produkty wykonane z pleksi. Ponadto jej zarysowaną powierzchnię można wypolerować – w przypadku poliwęglanu jest to niemożliwe.
Warto podkreślić obydwa tworzywa konserwuje się w podobny sposób i bardzo łatwo poddają się obróbce. Bez problemu wytniecie z nich pożądane kształty lub nadacie je za pomocą odpowiedniej temperatury, choć poliwęglan topi się wyższych wartościach. Dodatkowo są praktycznie tak samo lekkie, co zdecydowanie odróżnia je od ciężkiego, klasycznego szkła.
Sklep Metal-gum – dystrybucja i bogata oferta
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą częścią naszej oferty. W asortymencie posiadamy nie tylko daszki z pleksi, lecz także zadaszenia z poliwęglanu, modułowe, łukowe, w wersji klasycznej, jak i nieco bardziej nowoczesnej.
Metal-gum, czyli profesjonalny producent
Nasze produkty już od wielu lat tworzymy sami. Ponadto wszystkie daszki dostępne w sklepie posiadają certyfikaty CE lub Deklarację Własności Użytkowych. To ważny dokument dla materiałów budowlanych.
Doskonale wiemy, że czasem ciężko jest dokonać odpowiedniego wyboru. Dlatego chętnie pomożemy Ci kupić odpowiednie zadaszenie, dostosowane w pełni do Twoich potrzeb i oczekiwań. Zespół naszych ekspertów z chęcią udzieli odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania – zarówno przed jak i po dokonaniu zakupu. Nawiąż z nami kontakt dzięki wiadomości email lub formularzowi zamieszczonemu na stronie.
Sprawdź również:
Daszek z pleksi
Daszki i zadaszenia z poliwęglanu
Zadaszenia aluminiowe