Kto dba o daszki nad balkonami lokalu mieszkalnego?
Kwestia tego, czy właściciel lokalu ponosi koszty związane z utrzymywaniem balkonów w lokalach własnościowych, czy jednak obowiązek ten dotyczy Spółdzielni Mieszkaniowej, była już wielokrotnie omawiania. Problem ten był szeroko omawiany zarówno w sądach administracyjnych, jak i Sądu Najwyższego. Co prawda w orzecznictwie spraw dotyczących właśnie tego zagadnienia występuje wiele sprzeczności, jednakże utrwalona została pewna teza. Bieżące utrzymanie daszków nad balkonem należy wyłącznie do właściciela lokalu. Balkony, które służą do użytku właścicieli lokali mieszkalnych, są wyjęte spoza obrębu nieruchomości wspólnej – podobnie jest w przypadku daszków nad nimi, o ile jednak nie występują wyłącznie na ostatniej kondygnacji budynku mieszkalnego.
Stanowisko Sądu Najwyższego
Konkretnie w tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy 7 marca 2008 roku. Powstała wówczas uchwała, gdzie wyjaśniono, że to właściciel lokalu mieszkalnego ponosi wydatki związane z ogólnie rozumianą opieką nad balkonem. Balkony służące wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w danym lokalu, są po prostu pomieszczeniem pomocniczym. Ewentualne remonty i bieżąca konserwacja takich elementów, które są bezpośrednio połączone z budynkiem mieszkalnym, obciążają wspólnotę mieszkaniową. Stanowisko to można w drodze analogii odnieść także do Spółdzielni Mieszkaniowych oraz takich ugrupowań, które posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokali w zasobach organizacji.
Zadaszenie nad balkonami – czy odpowiada za nie właściciel lokalu?
Uchwała Sądu Najwyższego wskazuje jednoznacznie na to, że balkon nie ma w gruncie rzeczy jednolitego charakteru prawnego. Jeśli jest z niego wyłącznie jedno wyjście z danego lokalu, stanowi pomieszczenie pomocnicze mające na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w lokalu. Wydatki związane z tą przestrzenią ponosi zatem jej właściciel, jako że stanowi ona dodatkowe pomieszczenie. Nieco inaczej jest w przypadku balkonu połączonego z budynkiem, który jest jednocześnie jego częścią. Nierozerwalny w praktyce związek sprawia, że konstrukcja balkonu jest częścią nieruchomości wspólnej. Bieżącą konserwację części budynku, która nie jest przestrzenią wewnętrzną balkonu, powinna zatem zająć się Spółdzielnia Mieszkaniowa bądź instytucja, która odpowiada za dane lokale. Sprawa wygląda dokładnie tak samo w przypadku zadaszenia nad balkonem. Skoro jest ono nierozerwalnie związane z samym budynkiem, to remonty i bieżąca konserwacja leżą po stronie nie właścicieli lokali własnościowych, ale Spółdzielni.
Daszki na ostatniej kondygnacji w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa – do kogo należą?
Istotną kwestią w kontekście zadanego w tytule pytania jest fakt, że zadaszenie na ostatniej kondygnacji nie jest elementem konstrukcji budynku, który jest z nim połączony trwale. Zadaszenie tego typu przymocowane jest za pomocą wsporników bądź dokręcanych do konstrukcji balkonu słupków. Daszek może być zatem rozmontowany w dowolnym momencie. Jeśli daszek został zamontowany przez wspólnotę mieszkaniową, to ma ona prawo także do tego, by dokonać demontażu zadaszenia – niezależnie od tego, co właściwie na ten temat myślą właściciele lokalu.
Warto zwrócić uwagę jeszcze na fakt, że w przypadku spółdzielczych własnościowych praw do lokalu, balkon może być również wyłączony z powierzchni użytkowej lokalu. W takiej sytuacji mieszkańcy lokalu korzystają z przestrzeni wewnętrznej balkonu, ale jego właścicielem pozostaje spółdzielnia mieszkaniowa. Może ona w dowolny sposób działać na rzecz tej przestrzeni, na przykład wykonywać prace remontowe lub konserwatorskie.
Kto musi dbać o daszki nad balkonami w bloku? Kontrowersje
Jeśli nie mamy pewności co do tego, kto zarządza daszkami nad balkonami bądź kto odpowiada za remont balkonu, najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z treścią umowy, która ustanawia spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Dobrym rozwiązaniem jest także prześledzenie postanowienia statutu spółdzielni mieszkaniowej, która zarządza właśnie naszym budynkiem. Jeśli istnieją sprawy nieuregulowane w ustawach prawnych, wówczas zarówno prawa, jak i obowiązki członków spółdzielni mieszkaniowej określone są bezpośrednio przez paragrafy w statucie.
FAQ:
- Czy zamontowane przez spółdzielnię mieszkaniową zadaszenia nad balkonami mogą być przez nią zdjęte?
Tak, jeśli to spółdzielnia zamontowała daszek, a konstrukcja balkonu nie jest jego elementem konstrukcyjnym trwale przytwierdzonym do budynku, to spółdzielnia może go usunąć.
- Co zrobić, jeśli kwestia dbania o zadaszenia nad balkonami w bloku jest niejasna?
W takiej sytuacji najlepiej zerknąć do treści umowy ustanawiającej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Rozwiązania można również szukać w statucie.
- Kto ponosi koszty remontu balkonu?
W przypadku właścicieli lokali z balkonem konstrukcje te są trwale przytwierdzone do budynku. Jest zatem zasadne obciążanie kosztami spółdzielnię mieszkaniową bądź wspólnotę mieszkaniową, do której należy budynek.